Om Kurserna
Du lär dig allt du behöver för att komma i gång och paddla på ett bra sätt: grundläggande säkerhet, kajakkunskap och framför allt en effektiv paddelteknik.
För dig som vill lära dig mycket på kort tid och komma i gång ordentligt. Du behöver inte ha paddlat tidigare, men du bör vara fysiskt aktiv och tycka om en hög ansträngningsnivå.
Jag har kunskapen - du sparar tid och pengar
På mina kurser får du strukturerat och pedagogiskt ta del av den kunskap och erfarenhet jag förvärvat under tusentals timmar i många olika kajaker sedan 1993. Jag har med min 204 dagars expedition runt Skandinavien och min kursverksamhet på heltid sedan 2003 en unik kompetens. Tack vare mitt tidigare yrke som legitimerad sjukgymnast är jag bra på att se, förstå och förklara rörelser.
På kurserna används ny och fräsch utrustning av absolut toppkvalité. Utrustning jag själv använder. Alla utvecklas fortare med bra utrustning.
Köp aldrig kajak utan att kunna paddla. Risken är stor att du köper kajak och tillbehör du inte kommer att trivas med.
Så här paddlar jag - Hur vill du Paddla?
Det finns kajaker med roder och kajaker utan roder. Om man vill ta sig fram så enkelt som möjligt bör man paddla en kajak som har ett bra rodersystem. Då använder man paddeln enbart till att driva kajaken framåt, styr gör man med fötterna. Om man i stället tycker tjusningen med paddling är att trixa, är en roderlös kajak att föredra. En roderlös kajak styr man med paddeln och genom att luta kajaken. Skillnaden mellan att paddla en kajak med respektive utan roder, påminner om skillnaden mellan att cykla en vanlig cykel och en bmx/enhjuling. På mina kurser används enbart kajaker med roder.
1994-1995 ägde och paddlade jag en kajak utan roder några tusen kilometer, bla Stockholm - runt Åland - Stockholm. För att hantera en sådan kajak under blåsiga förhållanden behöver man lägga en hel del tid på att lära sig svänga kajaken med hjälp av olika styrtag med paddeln (ytterdrag med svep, kontring mm) och genom att luta kajaken (ooops!). Detta är helt onödigt att lära sig om man har en kajak med ett bra styrsystem (alla tävlings- och motionskajaker har roder). De kajaker jag paddlar numera svänger man genom att böja lite på foten. Enklare kan det inte bli.
Med en effektiv paddelteknik där paddeln enbart används till att driva kajaken framåt orkar man paddla både längre och fortare, speciellt i blåsiga och vågiga förhållanden. Paddlingen blir mindre ansträngande än om kajaken också måste styras med paddeln.
Vid effektiv och modern paddelteknik används ben-, rygg- och magmuskler i stället för bara armarna. Detta ställer speciella krav på kajakens sits, styrsystem/styrpedaler och på hur du sitter i kajaken. Det ställer också speciella krav på kajaken. Sittbrunnen får tex inte vara för trång, du måste kunna röra ordentligt på benen.
På mina kurser lär jag ut den typ av paddelteknik som används inom tävling- och motionspaddling. Jag har använt denna teknik sedan 1996 och den lämpar sig utmärkt för långfärdspaddling i skärgårdar och på havet.
Om Kurskajakerna
På kurserna används årets modell av VKV Offshore FE, VKV Lisa FE och VKV Ocean FE (FE=Fischer Edition).
VKV
är snabba svenskbyggda kvalitétskajaker med det bästa från den Nordiska
långfärds-, motions- och tävlingstraditionen. De är lätta att lära sig
paddla och bra kajaker att utvecklas med i många år.
VKV:s kajaker dominerar Havspaddlarnas Blå Band,
men används också flitigt av tusentals kvalitetsmedvetna människor
"till vardags" sedan 1925. VKV är världens äldsta kajaktillverkare.
Läs mer om VKV här
(VKV har sannolikt världens äldsta hemsida, vilket beror på att de lägger all energi på att bygga mycket bra kajaker).
När kan en kurs ställas in?
Att paddla i regn är inget problem, däremot kan kursen ställas in vid åskväder eller vid mycket kraftiga vindar (detta har dock hittills aldrig hänt, kraftiga vindar och åskväder är vanligen snabbt övergående). Kursen kan ställas in vid för få bokade, detta meddelas senast dagen innan.
Egen kajak på kurserna
Inget prisavdrag ges om egen kajak används. Meddela mig om du vill ta med egen kajak så diskuterar vi saken.
Försäkring och andra villkor
Deltagande sker helt på egen risk, varför Du bör ha egen gällande försäkring som täcker eventuella skador på person eller materiel.
Krav på deltagare
Du måste kunna simma 200 meter, vara minst 10 år gammal och i normal fysisk kondition (meddela mig om det är något speciellt så diskuterar vi saken).