Provpaddling
Många av utställarna lånar efter överenskommelse ut kajaker för provpaddling till köpintresserade, vana paddlare.
All paddling sker under eget ansvar. Uppehåll dig ej i farleden och håll dig inom synhåll från bryggan. Vattentemperaturen är ca 15ºC, klä dig därefter. Om du inte kan tänka dig att bada i den vattentemperaturen - paddla inte.
Medtag ett ombyte. Det är lätt hänt att du blir blöt även om du inte kapsejsar. Det finns EJ tillgång till dusch eller omklädningsrum.
Om du inte paddlat tidigare
Om du inte har paddlat tidigare rekommenderas du gå en kurs. Kurser ges ej på Kajakdagarna, men här finner du de största kursarrangörerna, varför du lätt hittar något som passar dig. Du har mycket bättre förutsättningar att lära dig paddla under en strukturerad kurssituation tillsammans med en instruktör, än på en stökig mässa.
Instruktörer på vattnet
Nedan utställare har en instruktör i en kajak på vattnet. Provpaddlar du en kajak från någon av dessa utställare delar de i mån av tid gärna med sig av sina praktiska kunskaper.

